Historia szkoły

Pomysłodawcą zorganizowania Szkoły Muzycznej na terenie gminy Raciechowice był pan Marek Gabzdyl –Wójt gminy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Rada Gminy odniosła się do projektu bardzo przychylnie.

Realizacji pomysłu podjęła się pani Maria Dudzik – dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czasławiu. Obiekt szkolny spełniał wymagania lokalowe, co potwierdziła po oględzinach Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Krakowie – pani Lidia Skrzyniarz.

Dużą pomoc merytoryczną przy organizacji okazał dyrektor Szkoły Muzycznej w Łącku – pan Stanisław Strączek.

Pozostałe zadania - egzaminy wstępne, zatrudnienie nauczycieli, wyposażenie szkoły w instrumenty muzyczne realizowała pani Beata Miętka – powołana na stanowisko dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu.

Pomysł otwarcia nowej szkoły okazał się być trafiony „w dziesiątkę”. Na przesłuchania zgłosiło się 120 dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat, z terenu gminy Raciechowice
i sąsiednich gmin. Do szkoły zostało przyjętych 70 uczniów, którzy w zależności od wieku podjęli naukę w 6  lub 4 letnim cyklu kształcenia.

 Celem powołania Szkoły Muzycznej było umożliwienie dzieciom i młodzieży z terenu gminy Raciechowice i okolicznych gmin rozwijania zdolności i zainteresowań muzycznych, przygotowanie wrażliwych i świadomych odbiorców muzyki, aktywne oddziaływanie na otoczenie w zakresie upowszechniania kultury muzycznej oraz przygotowanie absolwentów do kontynuowania nauki w Szkole Muzycznej II stopnia.

Szkoła realizuje te cele poprzez prowadzenie indywidualnych zajęć nauki gry na instrumencie, zbiorowych lekcji teoretycznych oraz zespołów muzycznych w zakresie przedmiotów objętych ramowym planem nauczania. Ważnym elementem pracy szkoły jest działalność koncertowa, organizowanie przeglądów i konkursów oraz współpraca z władzami samorządowymi, instytucjami kulturalnymi i placówkami oświatowymi.

Od samego początku Szkoła Muzyczna wpisała się w tradycję i historię  Czasławia, cieszy się uznaniem i sympatią całego środowiska lokalnego.

Organ prowadzący:
Gmina Raciechowice
wójt: Marek Gabzdyl

Wydział Edukacji
Kierownik: Anna Nawara

Organ nadzorujący:

MKiDN

Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN

Dyrektor: Lidia Skrzyniarz


Centrum Edukacji Artystycznej

Dyrektor: Zdzisław Bujanowski

Region Krakowski

Wizytator: Jolanta Chliszcz
Wizytator: Wiesław Dziedziński

pobierz wszystkie

pliki do pobrania (3)

Wyświetlono rezultaty 1-3 z 3.
Sortuj wg:
Uchwała o założeniu szkoły

Uchwała o założeniu szkoły

Akt założycielski

Akt założycielski

pobierz wszystkie

pliki do pobrania (3)

Wyświetlono rezultaty 1-3 z 3.
Sortuj wg:
Uchwała o założeniu szkoły

Uchwała o założeniu szkoły

Akt założycielski

Akt założycielski

Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.