Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival; Czasław-Wieliczka 15-17.05.2014 - relacja

Przed kilkoma dniami dobiegł końca I Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival, którego współorganizatorem była Szkoła Muzyczna I stopnia  w Czasławiu.

Nie milkną echa i przeżycia tego wielkiego wydarzenia. W konkursie wzięło udział ponad stu wykonawców niemal z całej Polski. Jurorzy podkreślali bardzo dobre przygotowanie wszystkich uczestników oraz wysoki poziom wykonawczy (najniższa punktacja 19 pkt, to odpowiednik oceny  + dobry).

Uczestników oceniali eksperci akordeoniści, wykładowcy wyższych uczelni muzycznych:ikona polskiej i światowej akordeonistyki, kompozytor, Prof. Bogdan Dowlasz z Łodzi,
znakomita akordeonistka oraz pedagog Prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz-Cisak z Lublina oraz równie znakomity akordeonista, pedagog i aranżer Prof. Paweł Paluch, reprezentujący krakowską Akademię Muzyczną oraz Uniwersytet Rzeszowski. Drugi skład Jurorów to Mistrzowie - Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek oraz Marcin Gałażyn, tworzący Motion Trio i oceniający własne kompozycje w ramach Motion Music Festival.

Największa liczba uczestników wystąpiła w kategoriach solowych. Najwyższą punktację i zarazem I miejsce wkategorii solowej zdobył uczeń Szkoły Muzycznej w Czasławiu Paweł Murzyn. Ponadto Paweł otrzymał nagrodę specjalną, za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego Bogdana Dowlasza. W Kategorii zespołów akordeonowych I miejsce przypadło Kwintetowi Akordeonowemu Musette ze Szkoły Muzycznej w Czasławiu w składzie: Paweł Murzyn, Daniel Schnober, Wojciech Pazdan, Jakub Chmielek i Radosław Boczoń. Natomiast w kategorii zespołów z udziałem akordeonu - II miejsce zdobył zespół kameralny Amoretto w składzie Angelika Jasek, Karolina Nowak, Urszula Pazdan, Aleksandra Dudzik, Aleksandra Kurnik, Paweł Murzyn, Jakub Chmielek, Kamil Pazdan, Paulina Kaleta i Dominika Wiśniowska ze Szkoły Muzycznej w Czasławiu.

Na uznanie zasługuje fakt, iż zespół Amoretto otrzymał dyplom wyróżnienia w kategorii Motion Music Festiwal z rąk samych mistrzów, Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna za wielką wrażliwość, muzykalność i najlepsze współbrzmienie, a zespół Musette za najlepszą kreację sceniczno-artystyczną. Z naszej Szkoły w konkursie wzięli jeszcze udział Antoni Kopera i Daniel Schnober.

Wszystkim uczniom z naszej Szkoły biorącym udział w Konkursie serdecznie gratulujemy !!!

W ramach konkursu odbył się również Integracyjny Koncert Ludowy z Oskarem Kolbergiem w  ZS w Raciechowicach, odwołujący się do tradycji polskiej muzyki ludowej. Wystąpił zespół folklorystyczny  „Przy sianie" oraz uczestnicy festiwalu, prezentując muzykę polską.

Bezcennym wydarzeniem w ramach konkursu był udział znanego i cenionego na całym świecie zespołu Motion Trio. Artyści w osobach Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek oraz Marcin Gałażyn,  dwukrotnie spotkali się przed  konkursem z naszymi uczniami oraz członkami szkolnej orkiestry akordeonowej, prowadząc niezapomniane warsztaty. Owoce tej twórczej pracy zostały zaprezentowane podczas Koncertu Inauguracyjnego w Wieliczce oraz Koncertu Laureatów w Szczyrzycu. Dzieci i młodzież miały możliwość wspólnego muzykowania z wirtuozami akordeonu i zaprezentowania przygotowanych utworów: Little story, Balkan Dance oraz Koziołka ze zbiorów Oskara Kolberga, specjalnie dla nas opracowanego przez Pawła Baranka.

W warsztatach i koncertach w ramach wielkiej orkiestry akordeonowej z udziałem Motion Trio wzięli udział m.in. uczniowie i absolwenci z naszej Szkoły Muzycznej z Czasławia Piotr Wilk, Marcin Wilk, Paweł Murzyn, Daniel Schnober, Wojciech Pazdan, Jakub Chmielek, Radosław Boczoń i Antoni Kopera.

To wydarzenie bez precedensu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Kolberg 2014 – Promesa, które realizuje Szkoła Muzyczna I stopnia w Czasławiu w ramach zadania „Cudze chwalicie, swego nie znacie – poznajemy muzykę i tradycje naszego regionu".

/tekst P. Marczak/

Relacja z konkursu do obejrzenia: http://www.myslenice-itv.pl/ogolnopolski-konkurs-akordeonowy-motion-music-festiwal/

ostatnia modyfikacja: 26 maja 2014, 18:22:53
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.