Warsztaty pianistyczne z Panią Profesor Mariolą Cieniawą; Sułkowice 17 lutego 2020

17 lutego w naszym oddziale w Sułkowicach odbyły się warsztaty pianistyczne z Panią Profesor Mariolą Cieniawą, zorganizowane przez sekcję fortepianu Szkoły Muzycznej w Czasławiu.

Były one zorganizowane z myślą o uczniach klas IV cyklu 4-letniego i VI cyklu 6-letniego, którzy przygotowują się do Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Pozostali uczniowie fortepianu głównego i dodatkowego wzięli udział w warsztatach jako bierni słuchacze.
Pani Profesor w bardzo życzliwy sposób poprowadziła lekcje z uczniami dając wiele cennych uwag i wskazówek również dla nauczycieli.

Mariola Cieniawa

Pianistka, kameralistka, pedagog. Profesor tytularny ,pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.
Mariola Cieniawa ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Doskonaliła umiejętności pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego w ramach Podyplomowego Studium Pianistyki Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie u prof. Karl-Heinza Kammerlinga w Klasie Solistycznej Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze (RFN)
Jest laureatką wielu nagród: I nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na I Ogólnopolskim Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (1983), Nagrody „Estrady Młodych" XVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984), dwukrotną stypendystką-laureatką Ogólnopolskich Konkursów Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1983, 1984). W roku 1985 reprezentowała Polskę (członek 6-osobowej ekipy polskich pianistów) na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.
W roku 1989 Mariola Cieniawa otrzymała Nagrodę Specjalną Jury III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego (dla laureatów międzynarodowych konkursow) w Palm Beach na Florydzie (USA), a w 1990 roku została laureatką II Nagrody V Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Palmie na Majorce (Hiszpania). Jest także zdobywczynią III Nagrody Ogólnoniemieckiego Konkursu Chopinowskiego w Kolonii (RFN -1991).
Jako solistka brała udział w kilkudziesięciu znaczących polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich (w Neapolu, Mariańskich Łaźniach i Dusznikach) , Międzynarodowym Festiwalu „Settembre Musica" w Turynie, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Phenianie, Międzynarodowym „Maratonie Pianistycznym" Madryt-Bilbao, Międzynarodowych Festiwalach Klarnetowych w Krakowie, Międzynarodowych Festiwalach „Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalach „Wawel o zmierzchu" w Krakowie, Festiwalach „Bravo Maestro"- Kąśna Dolna.
Jako kameralistka miała przyjemność współpracować z wybitnymi polskimi i zagranicznymi wykonawcami m.in. : skrzypkami -Kają Danczowską i Robertem Kabarą , wokalistami – Urszulą Kryger, Katarzyną Oleś-Blachą, Edytą Piasecką , Stanisławem Kufluykiem, Tomaszem Kukiem, wiolonczelistami -Tomaszem Strahlem, Dorotą Imiełowską , klarnecistami – Arkadiuszem Adamskim, Philippe'm Cuperem, Guy Dangain'em , Davidem Campbell'em.
Występowała jako solistka z orkiestrami pod batutą czołowych polskich i zagranicznych dyrygentów: Witolda Krzemieńskiego, Krzysztofa Missony, Józefa Radwana, Renarda Czajkowskiego, Tomasza Bugaja, Jerzego Swobody, Stanisława Gałońskiego, Chikary Imamury (Japonia), Giwi Asmaiparaschwili (Gruzja),Wolfganga Hoyera, Sybille Werner, Petera Winklera (Niemcy).
W swojej dotychczasowej karierze artystycznej koncertowała w wielu krajach europejskich (Austria, Niemcy , Belgia, Hiszpania, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Węgry, Czechosłowacja , ZSRR, Włochy , Wielka Brytania) , a także w Azji (Japonia, Korea Północna), w Stanach Zjednoczonych oraz w Egipcie.
Jako solistka i kameralistka dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji , Grupy Twórczej „Castello" oraz dla wytwórni: „Polskie Nagrania" ,CD Accord , KOCH Classics.
Ma na swym koncie prawykonania 9 utworów (w tym jej dedykowanych) napisanych przez polskich kompozytorów : Marka Stachowskiego, Krystynę Moszumańskąj-Nazar , Adama Walacińskiego , Annę Zawadzką-Gołosz, Macieja Negrey'a, Pawła Sydora.
W dotychczasowym dorobku fonograficznym posiada 6 płyt CD, w tym solowych: „Danza Iberica" i „ATMA 40" oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji.
W latach 1994-2001 Mariola Cieniawa sprawowała opiekę artystyczną i organizacyjną nad Mistrzowskimi Kursami Pianistycznymi w Krynicy-Zdroju prowadzonymi przez Kevina Kennera (USA), których to kursów była inicjatorką.
Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną spotykając się z utalentowaną młodzieżą pianistyczną w ramach licznych kursów i warsztatów (m.in. Ogólnopolskie Warsztaty Pianistyczne – Krynica-Zdrój, Letnia Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz konsultacji w szkolnictwie niższych szczebli.
Wielokrotnie brała udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów pianistycznych i kameralnych oraz juror corocznych edycji Międzynarodowego Konkursu http://im.F.Chopina w Kairze (Egipt 2012 -2017)
W roku 2007 Mariola Cieniawa otrzymała Nagrodę Specjalną „Mosty Starosty" za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pianistyki oraz popularyzacji sztuki muzycznej , a w 2013 „Medal Komisji Edukacji Narodowej" przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej

Od wielu lat prowadzi własną klasę w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.
W sierpniu 2014 Prezydent RP nadał jej tytuł profesora sztuk muzycznych.

https://www.amuz.krakow.pl/letnia-akademia-muzyczna/pedagodzy/mariola-cieniawa-fortepian/

ostatnia modyfikacja: 4 marca 2020, 15:19:34
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Rok Kolberga