Jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Motion Music Fesitval 2018

Jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Motion Music Fesitval 2018

Prof. zw. dr hab. Bogdan DOWLASZ Akademia Muzyczna Łódź - przewodniczący jury

 

Ukończył Franz-Liszt-Hochschule w Weimarze (Niemcy) w zakresie gry na akordeonie u doc. I. Sloty-Krieg oraz teorii muzyki i kompozycji u doc. doc. H. Beckera i H. Kirmße (1974). W roku 1996 uzyskał tytuł profesora, a w 1999 mianowanie na stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1993 - 1999 sprawował funkcję rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2007 - 2014 roku był kierownikiem Katedry Akordeonistyki i Interpretacji Muzyki Współczesnej, a od 2008 do 2013 także kierownikiem Studiów Doktoranckich w tejże uczelni. Pełnił również funkcję kierownika Katedry Edukacji Artystycznej na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadził zajęcia oraz wykłady na mistrzowskich kursach interpretacji zarówno w Polsce, jak i za granicą (Austria, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowacja, Czechy), uczestniczył w licznych sesjach naukowych i sympozjach, wygłaszając referaty z zakresu problematyki gry na akordeonie, twórczości na ten instrument oraz historii akordeonistyki. Wielu studentów jego klasy to laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych. On sam często był jurorem konkursów w  Polsce, Austrii, Holandii, Niemczech, Chorwacji, na Węgrzech, we Włoszech oraz na Litwie i Słowacji. Był promotorem lub recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych I i II stopnia, doktorskich, habilitacyjnych, a także w postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora sztuk muzycznych w Polsce i Austrii. Jest autorem recenzji i ekspertyz z zakresu dydaktyki, wykonawstwa i twórczości, a także programów nauczania dla szkół muzycznych wszystkich stopni. Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą. Brał udział w licznych festiwalach, dokonując prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Założył i prowadził Łódzki Kwintet Akordeonowy, działający w latach 1974 – 1983, Łódzką Orkiestrę Akordeonową (1984 – 1986) oraz Trio Łódzkie w składzie Antoni Wierzbiński - flet, Jerzy Nalepka - gitara, Bogdan Dowlasz – akordeon (1987 – 2002). Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą łącznie na około 1000 koncertach.
W dorobku kompozytorskim B. Dowlasza znajdują się utwory solowe i kameralne oraz muzyka teatralna. Znaczącą pozycję zajmuje literatura na akordeon, w tym pedagogiczna. Liczne kompozycje stanowią obowiązkowy repertuar krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest laureatem nagród w konkursach kompozytorskich w Polsce (Czechowice-Dziedzice, Łódź, Toruń), oraz w Austrii i we Włoszech. Jego utwory opublikowały wydawnictwa polskie, włoskie (Ricordi), niemieckie (Hohner, Karthause-Schmülling, Schott) oraz austriackie (ABC Edition).
Pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich (do stycznia 2018 roku), był członkiem zarządu Fördeverein Internationale Akkordeonwettbewerbe w Klingenthal (Niemcy), członkiem Rady Oddziału Łódzkiego PAN, ekspertem MEN. Współpracuje z Katedrą Kompozycji AM w Łodzi.
Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem KEN i Złotą Honorową Odznaką SPAM.

ostatnia modyfikacja: 8 października 2018, 14:12:34
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.