Muzyczna Noc; Węglówka 23-24 września 2016

W nocy z 23 na 24 września 2016 roku w Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu po raz kolejny zostało zorganizowane niesamowite wydarzenie – MUZYCZNA NOC.

Pomysłodawcą imprezy jest nauczyciel klasy gitary – Radosław Partyka. Tym razem wydarzenie odbyło się w siedzibie Szkoły Muzycznej w Czasławiu - w Węglówce. W imprezie łącznie wzięło udział 45 osób. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Pani W-ce dyrektor – Joanna Miszke.
Wydarzenie rozpoczęło się koncertem zespołu w składzie: Radosław Partyka i Remigiusz Dyduła. Gościnnie wystąpiła także Marcelina Kalemba – absolwentka Szkoły Muzycznej w Czasławiu. Zespół wykonał piosenki z repertuaru grupy: „Zielony Szlak" oraz „Browar Żywiec.
Na okoliczność koncertu zostały przygotowane teksty utworów, dzięki czemu można było zaprosić uczniów do wspólnego ich wykonywania.
Po koncercie uczniowie zjedli pyszną kolację, którą zorganizowali rodzice. Stoły suto zastawiono ciastami, sokami i przekąskami, a danie główne – PIZZA, zrobiło na uczniach największe wrażenie.
O kolejną atrakcję zatroszczyła się nauczycielka teorii – Pani Joanna Kwiecień, a była nią projekcja filmu: „August Rash" („Cudowne dziecko").
To niezwykły i wzruszający film, którego narratorem jest muzyka, zachwycająca w każdym momencie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli niesamowitą opowieść o osieroconym chłopcu, który przybywa do Nowego Jorku, by odnaleźć prawdziwych rodziców. Pomaga mu w tym muzyka, która ciągle mu towarzyszy, wciąż ją słyszy, jest z nim o każdej porze dnia i nocy. To ona kieruje jego postępowaniem. Niezwykły talent chłopca odkrywa tajemniczy Wizard, który nadaje dziecku pseudonim August Rush.
Oprócz projekcji filmu, dla uczniów tego wieczoru przygotowane zostało wyjście do Obserwatorium Astronomicznego, mieszczącego się nieopodal, na górze Lubomir. Było ono możliwe dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Ryszarda Leśniaka i Pana Marcina Cikały – astronoma i kierownika obiektu, a także nauczyciela fizyki, matematyki i informatyki w Zespole Placówek Oświatowych, w Węglówce. W transporcie uczniów do Obserwatorium pomogli rodzice:
p. Barbara Tokarz, p. Barbara Gaweł, p. Dorota Łojas oraz dyrektor ZPO w Węglówce, p. Ryszard Leśniak.
Gminne Obserwatorium jest administrowane przez ZPO w Węglówce. Pan Marcin Cikała przekazał uczniom interesujące wiadomości na temat historii obiektu oraz nowego budynku, który usytuowany został na miejscu starego. Nowe Obserwatorium zostało nazwane na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza – założyciela starej placówki z okresu międzywojennego.
Nowe Obserwatorium wyposażone zostało w dwie kopuły astronomiczne. Pan Marcin zabrał nas do mniejszej z nich, która w 2009 roku została całkowicie zautomatyzowana. Uczniowie podziwiali teleskop oraz sposób otwierania i zamykania kopuły.
Astronom poinformował nas również, iż kopułę tę można otwierać i zamykać za pośrednictwem komputera, a jej ruch obrotowy sprzężony jest z ruchem teleskopu znajdującego się w jej środku.
Informacje przekazane przez Pana Marcina okazały się dla uczniów niezwykle ciekawe. Dowiedzieliśmy się, że Obserwatorium skupia się na trzech różnych płaszczyznach: naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej. I jest jedynym takim obiektem w Polsce, który można zwiedzać.
Po powrocie do szkoły uczniów czekała największa atrakcja – nocleg! W salach do tego przygotowanych uczniowie rozłożyli karimaty i śpiwory. Po długiej i pełnej wrażeń nocy poszliśmy spać.
Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki pomocy wielu osób. Oprócz pomysłodawcy, pana Radosława Partyki, który zorganizował piękny koncert, wielu nauczycieli oraz rodziców pomogło w organizacji wydarzenia. Byli wśród nich m. in. Pani Dorota Łojas oraz przedstawicielki Rady Rodziców: Pani Barbara Tokarz, Pani Barbara Gaweł oraz Pani Iwona Bolisęga.
Pomoc organizacyjną okazał nam Dyrektor ZPO w Węglówce – Pan Ryszard Leśniak oraz nauczyciele: skrzypiec – Pani Kinga Bocheńska – Szostak, saksofonu – Pan Arkadiusz Baran, a także ci, którzy całą noc czuwali nad bezpieczeństwem uczniów: Pani Joanna Kwiecień - teoretyczka, Pan Ireneusz Trybulec – nauczyciel klasy gitary, Pan Radosław Partyka – nauczyciel klasy gitary oraz główny organizator wydarzenia – koordynator Szkoły Muzycznej w Węglówce oraz nauczycielka klasy śpiewu i emisji głosu – Pani Katarzyna Puch.

 

 

 

ostatnia modyfikacja: 4 kwietnia 2017, 16:33:03
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Rok Kolberga