Otwarte warsztaty z kompozycji i improwizacji p/n "Małopolskie inspiracje muzyczne"; Czasław 5 stycznia 2013
Szkoła Muzyczna w Czasławiu i Stowarzyszenie „Raciechowice 2005" serdecznie zapraszają wszystkich chętnych, na otwarte warsztaty z kompozycji i improwizacji p/n "Małopolskie inspiracje muzyczne".
Zapraszamy już 5 stycznia (sobota) od godz. 10.00-14.00 do Szkoły Muzycznej w Czasławiu.
Warsztaty odbędą się również w nastepujących szkołach:
- 3 stycznia od godz. 15.00-19.00 w Szkole Muzycznej im. Mjr. H. H. Baranowskiego w Krakowie
- 12 stycznia od godz. 10.00-14.00 w Szkole Muzycznej
I stopnia w Żegocinie - 14 stycznia od godz. 10.00-14.00 w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce
Warsztaty poprowadzą znani muzycy i kompozytorzy, Maciej Jabłoński i Waldemar Król.
Można przynieść ze sobą skomponowane na Konkurs Kompozytorski utwory.
Serdecznie zapraszamy !!!
mgr Waldemar Król
Ukończył dwie uczelnie artystyczne: Akademię Muzyczną w Krakowie - studia pianistyczne (dyplom z wyróżnieniem) oraz Akademię Muzyczną w Katowicach - kierunek kompozycja i aranżacja na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wcześniej jako celujący absolwent klasy fortepianu Liceum Muzycznego wystąpił wraz z orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej. Wykształcenie magisterskie uzupełnił studiami podyplomowymi z zakresu tyflopedagogiki (pedagogiki niewidomych) w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, co związane było z podjęciem pracy dydaktycznej w Szkole Muzycznej I stopnia działającej przy krakowskim Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla dzieci niewidomych. W latach 2006-2010 jako wicedyrektor Ośrodka kierował pracą tej szkoły. Zawodowo związany również ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.
W 2005 roku został laureatem głównych nagród w Konkursie Kompozytorskim I Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej "Srebrna Szybka" w Krakowie. W roku 2008 uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
dr hab. Maciej Jabłoński
Maciej Jabłoński, kompozytor; ur. 29 lipca 1974, Golub-Dobrzyń. W latach 1993-98 studiował kompozycję pod kierunkiem Marka Stachowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 1998 wykłada przedmioty teoretyczne, od 2004 na stanowisku adiunkta, w krakowskiej uczelni. W 2002 uzyskał kwalifikacje I stopnia, a w czerwcu 2012 roku - stopień doktora habilitowanego. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach: w 1997 podczas Young Composers Meeting w Apeldoorn (pod kierunkiem Rodney'a Shermana, Roberta Platza, Louisa Andriessena), Sommerkurse für Neue und Computermusik w Stuttgarcie oraz Międzynarodowych Letnich Kursów Kompozytorskich w Radziejowicach (pod kierunkiem Petera-Michaela Hamela, Alejandro Iglesiasa Rossiego, Paula Pattersona), w 1998 poczas Buckower Sommerwerkstatt w Buckow, w 2006 w Darmstadt (u Helmuta Lachenmanna i Georgesa Aperghisa).
Współpracował z wieloma polskimi zespołami orkiestrowymi: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Smyczkowa AMADEUS, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie, Tarnowska Orkiestra Kameralna, dyrygentami: Tomasz Bugaj, Wojciech Czepiel, Agnieszka Duczmal, Michał Dworzyński, Przemysław Fiugajski, Marek Moś, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Paweł Przytocki, Tomasz Tokarczyk, Maciej Tworek, Piotr Warzecha, Antoni Wit, Sławek A. Wróblewski, José Maria Florêncio Junior, zespołami kameralnymi: Kwartludium, Ensemble Nordlys, Das Neue Ensemble, Lutoslawski Piano Duo, artystami: Paweł Cieślak, Anna Ciuła-Pehlken, Bartosz Gaudyn, Udo Grimm, Jan Kalinowski, Barbara Krzekotowska, Jarosław Malanowicz, Christine Michaela Pryn, Andrzej Rzymkowski, Marian Sobula, Marek Szlezer. Jego utwory wykonywane były w Polsce (m.in. w ramach Dni Kompozytorów Krakowskich i „Warszawskiej Jesieni") oraz w Niemczech, Danii, Szwecji i na Słowacji. Następujące kompozycje: Symfonia nr 5 (2004), Koncert na saksofon altowy i orkiestrę (2006) oraz 277,13 K na 2 oboje, saksofon altowy i warstwę elektroniczną (2009), zostały zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Maciej Jabłoński jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich: w 1995 otrzymał wyróżnienie za Psalm 138 na sopran i orkiestrę smyczkową (1994), w 1996 – II nagrodę (pierwszej nie przyznano) za Psalm 23 na sopran i orkiestrę smyczkową (1995) na Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku, w 1997 – III nagrodę za Zaczarowany ogród na orkiestrę (1997) na Konkursie im. Ryszarda Bukowskiego, w 2009 – główne wyróżnienie za Logorhea na komputer (2008) na konkursie kompozytorskim zorganizowanym przy festiwalu Sound Screen w Bydgoszczy.
Jego utwory są wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Akademię Muzyczną w Krakowie.
Zajmuje się również propagowaniem muzyki w środowisku dzieci i młodzieży, m.in. współpracuje z Filharmonią Krakowską, gdzie prowadzi audycje oraz koncerty dla młodzieży. Aktywnie działa na niwie publicystyki, współpracując m.in. z „Ruchem Muzycznym" i „Glissando" (relacje, recenzje, eseistyka). Jest autorem wielu tekstów o muzyce XX wieku, w szczególności dotyczących młodego pokolenia kompozytorów polskich. W październiku 2011 ukazał się suplement Encyklopedii Muzycznej PWM – Górecki. Jest to samodzielna pozycja, będąca poszerzeniem i uzupełnieniem hasła encyklopedycznego, autorstwa Macieja Jabłońskiego. Do Encyklopedii Muzycznej PWM kompozytor napisał ponad 50 haseł osobowych. Ponadto jest współautorem „Przewodnika po muzyce koncertowej" (PWM 2003/2004).
Od 2006 Maciej Jabłoński jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.