Koncert Lauretów III Regionalnego Konkursu Akordeonowego; Czasław 8.12.2012 r.

Wieczór 8 grudnia 2012 roku zostanie zapamiętany w historii naszej Szkoły jako niezwykły, pełen emocji i artystycznych doznań, które zapadają we wnętrze człowieka poruszając je już na zawsze.

Po intensywnym dniu zmagań konkursowych III Regionalnego Konkursu Akordeonowego "W harmonii z kulturą", które odbyły się 7 grudnia w Szkole Muzycznej w Czasławiu, licznie zgromadzona publiczność zjawiła się w malowniczo położonym Gościńcu Św. Benedykta w Szczyrzycu, by uczestniczyć w koncercie laureatów i spotkaniu z gośćmi specjalnymi...

Gdy uroczyście odczytano werdykt i wręczono nagrody, przyszła pora na długo oczekiwaną część wieczoru, czyli występy laureatów I, II i III miejsc. I tu trzeba przyznać młodym adeptom sztuki akordeonowej, że ze swojego zadania wywiązali się znakomicie! Warto podkreślić, że już samo wnętrze rzadko spotykanej o takiej estetyce i akustyce sali, zadziałało mobilizująco. Młodzi wykonawcy, stojąc na profesjonalnej scenie ochoczo zaspokajali gusta zgromadzonej publiczności. Grali z pasją, zaangażowaniem, przekonaniem, że akordeon to „wszechwładny" instrument, którym można oddać całą gamę uczuć i nastrojów - od lirycznych, miękkich brzmień, poprzez tajemnicze i pełne zrywów rytmy (w tangu) aż po „na nowo odczytaną" romantyczną klasykę (Preludium e-moll Fryderyka Chopina,w opracowaniu lidera Motion Trio, Janusza Wojtarowicza).
We wszystkich interpretacjach akordeon mienił się przeróżnymi barwami - śpiewał, bawił, krzyczał - wszystko po to, by ukazać słuchaczom swoje wszechstronne oblicze, przypomnieć, że do lamusa winno odejść spotykane jeszcze niekiedy obiegowe przekonanie, iż to instrument „weselny". Dojrzałe wykonania laureatów ukazały nam, że to instrument godny „salonów".

Wątpliwości co do tego nie miał z pewnością nikt, kto uczestniczył w sobotnim koncercie, którego ukoronowaniem było pojawienie się trzech „guru", którzy dzięki swojej muzyce ukazali światu nowoczesne brzmienie akordeonu. Spotkanie z Motion Trio - zespołem będącym ewenementem na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, było najdoskonalszym prezentem, jaki mogli sobie wymarzyć uczestnicy konkursu. Rzadko zdarza się bowiem, że podczas jednego wieczoru można wystąpić na tej samej scenie, co mistrzowie, chłonąc ich muzykę w bezpośrednim odbiorze... To, co miało miejsce w Szczyrzycu nosiło symptomy wydarzenia magicznego. Słuchając interpretacji Motion Trio, wśród publiczności można było zaobserwować poruszenie, łzy, rozbawienie, momentami stagnację i całkowite skupienie w chłonięciu każdego dźwięku, który wydobywały ze swoich instrumentów te trzy, rzec można „nadrealne" postaci - Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn.
Trudno nie przyznać racji krytykowi, Pawłowi Głowackiemu, który pisał o nich: „Piękny dowcip na tym polega, że w jakiejkolwiek kolejności Wojtarowicza, Baranka i Gałażyna wymienisz - i tak zawsze trafiasz na ten sam motyw zasadniczy, na sedno nie do usunięcia, nie do ruszenia - na słowo "jedność" mianowicie. Jedność, pełnia, samowystarczalność, samonapędzająca się struktura, spójność idealna. Wojtarowicz, Gałażyn, Baranek - "Motion Trio" po prostu. Trzech grających na rozciągliwych kredensach, przez fachowców zwanych akordeonami. Trzech, którzy są muzyką".
Większość utworów, zaprezentowanych przez trio pochodziło z ich nagrań płytowych, były to m.in.: „Karuzela", „DJ Chicken", „Little Story", „Islamabad", „Libertyn", It's O.K", „Game over", Preludium e-moll F. Chopina w aranżacji Janusza Wojtarowicza.

Po brawurowym wykonaniu owacjom nie było końca. Publiczność, wśród której królowali młodzi akordeoniści nie chciała pozwolić zejść artystom ze sceny i trudno się temu dziwić, nie co dzień bowiem zdarza się doświadczać takich emocji i maestrii wykonania, płynących z pasji i kunsztu grających.
Finał III-go Regionalnego Konkursu Akordeonowego nie mógł się odbyć w lepszym stylu, a inspiracje, które młodzi uczniowie zaczerpnęli ze sposobu gry Motion Trio z pewnością wystarczą, by na nowo podjąć trud walki o laury w przyszłorocznej edycji konkursu, tym razem w Wieliczce. Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom jeszcze raz gorąco gratulujemy!

Na koncert laureatów przybyli zaproszeni goście: Marek Gabzdyl - Wójt Gminy Raciechowice, Józef Zając - Przewodniczący Rady Gminy , Zygmunt Hybel - Przewodniczący Komisji Oświaty, Katarzyna Oleś -Prezes Stowarzyszenia "Raciechowice 2005", Sławomir Kaganek - Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Mariusz Bartosiewicz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice, Jacek Sędzik - Komendant Gminny OSP, Krzysztof Płatek - Komendant OSP Czasław, Małgorzata Wożniczka - Sołtys Wsi Czasław, Wacław Łoziński - Dyrektor ZS nr 2 w Gruszowie i pan Adam Czepiel .

A oto laureaci III Regionalnego Konkursu Akordeonoweogo "W harmonii z kulturą", wyłonieni spośród 51 uczestników, uczniów 12 szkół muzycznych I stopnia z Bochni, Czasławia, Dobczyc, Dobrej, Gdowa, Krakowa, Myślenic, Niepołomic, Świątnik Górnych, Trzciany, Tymbarku i Wieliczki, przez Jury w składzie: Janusz Pater (Kraków) - przewodniczący, Paweł Paluch (Kraków / Rzeszów) oraz Grzegorz Palus (Kraków / Detmold):

Kategoria I
I miejsce - Wojciech Luberda (PSM I st. Myślenice)
II miejsce -  Kamil Szostak (PSM I st. Gdów)
III miejsce - Szymon Wróbel (PSM I st. Myślenice), Juliusz Skirło (PSM I st. Bochnia), Dawid Mucha (PSM I st. Myślenice), Wojciech Bielski (SM I st. Dobra)
wyróżnienie – Kacper Ćwiek (SM I st. Wieliczka), Jakub Gierek (SM I st. Wieliczka)
wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika – Julia Strużyńska (SM I st. Świątniki Górne)

Kategoria II
I miejsce - Katarzyna Kubas (SM I st. Dobczyce)
II miejsce - Dominik Oskwarek (PSM I st. Myślenice), Wiktor Dziwota (PSM I st. Bochnia)
III miejsce - Ewelina Strojna (PSM I st. Gdów), Bartłomiej Szewczyk (ZPSM – Filia Niepołomice), Filip Pyrczak (SM I st. Wieliczka)
wyróżnienie - Kamil Pieron (PSM I st. Myślenice), Nikodem Duś (SM I st. Trzciana), Krzysztof Hanusiak (PSM I st. Myślenice

Kategoria III
I miejsce - Paweł Murzyn (SM I st. Czasław)
II miejsce - nie przyznano
III miejsce – Agnieszka Wójcik (PSM I st. Gdów)
wyróżnienie – Grzegorz Brzezicki (PSM I st. Myślenice)

Kategoria IV
I miejsce - nie przyznano
II miejsce – Piotr Wilk (SM I st. Czasław)
III miejsce – Marcin Wilk (SM I st. Czasław)
wyróżnienie – Jakub Lukowicz (SM I st. Kraków)

Kategoria V
I miejsca – nie przyznano
II miejsce – Kwintet Akordeonowy (SM I st. Czasław)
III miejsce – Kwintet Akordeonowy (PSM I st. Myślenice)
wyróżnienie – Duet Akordeonowy (SM I st. Kraków)

Kategoria VI
I, II, III miejsca – nie przyznano
wyróżnienie – Kwartet (PSM I st. Gdów)
Duet (SSM I st. Tymbark)

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu, organizowanego przez Szkoły Muzyczne I stopnia z Czasławia i Wieliczki objęli:
Joanna Bobowska - Posłanka na Sejm RP
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małoposkiego
Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski
Józef Tomal - Starosta Powiatu Myślenickiego
Jacek Juszkiewicz - Starosta Powiatu Wielickiego
Marek Gabzdyl - Wójt Gminy Raciechowice
Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Lidia Skrzyniarz - Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej

Patronat medialny objęli: Sedno, Goniec Myślenicki, Panorama Powiatu Wielickiego i "Co słychać w Raciechowicach".

III Regionalny Konkurs Akordeonowy nie mógłby się odbyć bez życzliwości i wsparcia partnerów, którymi byli: Wojewoda Małopolski, Powiat Myślenicki, Powiat Wielicki, Gmina Raciechowice, Gmina Wieliczka, Stowarzyszenie "Raciechowice 2005", Opactwo OO. Cystersów w Szczyrzycu oraz Państwo Barbara i Adam Czepielowie.
Cały projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Stowarzyszenia "Raciechowice 2005".

Pomysłodawcami konkursu są Oskar Gut, nauczyciel akordeonu w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce oraz Piotr Marczak, nauczyciel akordeonu w Szkole Muzycznej I stopnia w Czasławiu.

/tekst - Anna Kozłowska/

ostatnia modyfikacja: 8 lipca 2013, 15:24:33
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.