Od łuku do skrzypiec koncert – prezentacja dawnych instrumentów smyczkowych; Czasław 19.11.13 r. - relacja

We wtorek 19 listopada 2013 roku uczestniczyliśmy w niecodziennym koncercie muzyki dawnej, która rozbrzmiewała w wykonaniu naszego gościa pani Anny Śliwy z Krakowa.

 

Anna Śliwa to skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej.

Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien.

Od 2007 roku kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada, współdziałającym ściśle z Baletem Dworskim Cracovia Danza, wykonującym głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach.

Wtorkowy koncert w Szkole Muzycznej I stopnia w Czasławiu połączony był z prelekcją na temat historii instrumentów smyczkowych i prezentacją imponującej kolekcji instrumentów. Mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć fidel, pochette - skrzypce kieszonkowe, lirę da braccio, violę d'amore i skrzypce barokowe.

Pani Anna Śliwa niezwykle zaciekawiła słuchaczy opowiadaniem o ich budowie i stroju, a muzyka dawnych mistrzów wykonywana na tych instrumentach stworzyła niezapomniany klimat.

Po koncercie można było zobaczyć instrumenty z bliska, zadawać pytania, a niektórzy mogli nawet spróbować wydobyć z nich kilka dźwięków.

Pani Anna Śliwa, której osobnym nurtem działalności jest pedagogika skrzypcowa, była naszym gościem rok temu. Prowadziła warsztaty dla uczniów klasy skrzypiec, dzieląc się swoim doświadczeniem pedagogicznym z nauczycielami i udzielając cennych wskazówek uczniom.

Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieli okazję gościć panią Annę Śliwę w naszej Szkole.

Na koncert przybyli zaproszeni uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej w Dobczycach oraz dyrektor Szkoły Muzycznej w Dobrej pan Zbigniew Huptyś wraz z uczniami i nauczycielami.

/tekst Marta Mamulska/

 

ostatnia modyfikacja: 2 grudnia 2013, 12:14:16
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.