III Międzyszkolny Konkurs Zespołów Kameralnych - Koncert Laureatów; Szczyrzyc 9.05.2014 - relacja

Gościnne drzwi Gościńca Św. Benedykta Opactwa OO. Cystersów w Szczyrzycu po raz kolejny stanęły otworem dla laureatów i gości III Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Kameralnych, organizowanego przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Wieliczce, Szkołę Muzyczną I stopnia  w Czasławiu, Szkołę Muzyczną I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego w Krakowie oraz Publiczną Szkołę Muzyczną I stopnia

W tym roku do przesłuchań konkursowych przystąpiło 138 uczestników ze szkół muzycznych I stopnia z Czasławia, Dobczyc, Gdowa, Krakowa, Krzeszowic, Świątnik Górnych i Wieliczki. Młodych kameralistów oceniało Jury w składzie: Robert Kozłowski - przewodniczący, Joanna Miszke, Bożena Szopa, Barbara Toffel oraz Paweł Pazgan.

Specjalnymi gości  koncertu byli Państwo Elżbieta i Daniel Stabrawa, którzy przebywali w tym czasie na urlopie w tej okolicy i słysząc o inicjatywie konkursu i koncertu laureatów bez wahania przyjęli nasze zaproszenie do uświetnienia koncertu. Nie zdarza się dziś często, by muzycy tego formatu wykazywali taką bezinteresowność serc...

Państwo Stabrawowie nie kryli również podziwu dla młodych wykonawców koncertu laureatów III Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Kameralnych „...Byliśmy świadkami wspaniałych osiągnięć pedagogicznych w tamtejszych ośrodkach. Widzieliśmy i czuliśmy pasje młodzieży do muzyki..."

Obecność i wykonanie kilku utworów na skrzypce oraz skrzypce i fortepian przez artystów cenionych na całym świecie było wydarzeniem bezprecedensowym w Szczyrzycu. Daniel Stabrawa pochodzi z Krakowa, jest koncertmistrzem oraz solistą jednej z najbardziej renomowanych orkiestr na świecie - Berliner Philharmoniker. Poza nim, w zespole koncertuje jeszcze tylko czterech Polaków. Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Podjął także działalność dyrygencką, m.in. z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Daniel Stabrawa jest także wielkim orędownikiem muzyki polskiej, a w szczególności twórczości Karola Szymanowskiego.
Paleta barw dźwiękowych, jaką zaprezentował Daniel Stabrawa była oszałamiająca. Od eterycznych, niejako przesiąkniętych kolorytem wschodu, przez roziskrzone, migoczące, aż po przepełnione romantyczną ekspresją. Idealne zespojenie z fortepianem, wspólny „oddech", precyzja w szczegółach były godne najwyższego uznania. Charles Baudelaire pisał: „muzyka dziurawi niebo". Chce się dodać, że z otworów, które po tych dziurach pozostają spływa na nas to, co najlepsze. Tak było w tym przypadku.
Interpretacje wybitnych muzyków podziałały inspirująco na laureatów Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Kameralnych. Często w ich wykonaniach, poza świeżością uchwytny był element zabawy muzyką, oddanie jej lekkości, komizmu, czy żarliwej ekspresji, gdy była taka potrzeba. Nie uszło to uwadze Daniela i Elżbiety Stabrawów, którzy docenili wrażliwość młodych muzyków, ich warsztat i przygotowanie. Uznanie z takich ust dodaje skrzydeł!
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło i tym razem uczniów Szkoły Muzycznej w Czasławiu.

I miejsce - Kwintet Akordeonowy Musette: Daniel Schnober, Paweł Murzyn, Wojciech Pazdan, Jakub Chmielek, Radosław Boczoń.

II miejsce - Duet akordeonowy Daniel Schnober i Paweł Murzyn - przygotowanie mgr Piotr Marczak

Wyróżnienie - Big-Band: Dawid Kopp, Kamil Pazdan, Zuzanna Karcz, Sebastian Dudzik, Jakub Ślęczka, Sebastian Olejarz, Tomasz Łukasik, Paulina Kaleta i Jakub Zabłocki - przygotowanie mgr Tomislav Susic

Wyróżnienie - Trio perkusyjne Dominika Bajer, Adam Ziemiański i Daniel Sieja - przygotowanie mgr Damian Mielec

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w nie łatwej, lecz pięknej dziedzinie muzyki kameralnej!

 

tekst/ Anna Kozłowska

ostatnia modyfikacja: 31 października 2014, 13:29:37
Newsletter

fields with * are required.

badź na biezaco z najnowszymi informacjami

Zapisz się do Newslettera
Znajdź nas na Facebooku
Rok Kolberga
Kultura w sieci dla dzieci
This box requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.